Najnowsze

Gołogóra - wieś w gminie Polanów

Cmentarze ewangelickie

CMENTARZ EWANGELICKI W GOŁOGÓRZE

Kilkaset metrów za wsią Gołogóra przy polnej drodze wiodącej nad jezioro Kamienne, znajduje się jeden z dwóch w okolicy, stary, poniemiecki, ewangelicki cmentarz. Jest zdecydowanie większy od cmentarza na zboczach Góry Złocień, pod Dalimierzem. Zachowało się kilka nagrobków z tablicami, po których możemy wnioskować, że ostatnie pochówki miały miejsce podczas II wojny światowej. Przy wejściu na cmentarz widoczne są fundamenty najprawdopodobniej kaplicy.
 
Charakterystyczne dla niemieckich grobów są motywy ściętego pnia dębu, który jest symbolem końca życia człowieka oraz liść palmy, jako symbol doskonałości i nadziei na życie wieczne.

Są to groby poprzednich, niemieckich mieszkańców Gołogóry - "Breitenbergu" , którzy mieszkali tu przed 1945 rokiem. Są to m.in. groby rodzin: Balfanz, Berg, Besch, Blossin, Both, Burzlaff, Damitz, Discher, Duske, Engelke, Garm, Hanke, Hendes, Holz, Holzfuß, Kempfert, Krause, Lange, Mielke, Momke, Ott, Poch, Quandt, Raddatz, Reinke, Rojahn, Schuwe, Villwock, Warmbier, Wruck, Zech.

CMENTARZ EWANGELICKI W OKOLICY DALIMIERZA

Drugi poniemieckich, ewangelickich cmentarzy w okolicach Gołogóry znajduje się na zboczach Góry Złocień, niedaleko ruin Fabryki Kamienia, kilkaset metrów od Dalimierza. Cmentarz jest mocno zniszczony. Nie znamy roku jego założenia, a ostatni pochówek prawdopodobnie miał miejsce około roku 1945. Widoczne są ślady ogrodzenia oraz kwatery dzieci.

Tu również występują charakterystyczne dla niemieckich grobów motywy ściętego pnia dębu, który jest symbolem końca życia człowieka oraz liść palmy, jako symbol doskonałości i nadziei na życie wieczne.

Cmentarz jest zdecydowanie mniejszy od tego w Gołogórze, ale nagrobki są zdecydowanie bogatsze i piękniej zdobione. Domyślamy się, że pochowani są tu poprzedni mieszkańcy Dalimierza - Johannes'u, mieszkający na tych ziemiach przed

OBYWATEL

Linki i przydatne informacje